Plamy na kostce brukowej mogą mieć różne podłoże. To nie tylko wapienny osad, resztki farb i zapraw czy beton, ale również tłuste zanieczyszczenia z oleju, które pojawiają się w miejscu postoju pojazdów. Niezależnie od przyczyny wystąpienia, negatywnie rzutują one na wygląd naszych podjazdów, burząc ich estetykę, a czasem nawet wpływając na trwałość materiału. Jak pozbyć się uporczywych plam z kostki brukowej? Poznaj nasze sposoby na skuteczną walkę z zabrudzeniami.

Czyszczenie kostki brukowej – po które preparaty sięgnąć?

Czyszczenie kostki brukowej to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze sporych rozmiarów zabrudzeniem. Gdy domowe środki czystości zawodzą, a woda z detergentem nie spełnia naszych oczekiwań, warto sięgnąć po profesjonalne środki czyszczące marki Rinal, dzięki którym kostka brukowa odzyskuje nieskazitelny wygląd. Decydując się na takie rozwiązanie, należy wybrać preparaty, skuteczne w walce z zanieczyszczeniami o różnym podłożu. Doskonale radzą sobie one bowiem zarówno z osadem wapiennym, jak i z brudem czy też plamami z zielonego nalotu. Warto wiedzieć jednak, że środki chemiczne mogą mieć różny skład, który z kolei może negatywnie wpływać na elewację budynku, drewniane powierzchnie czy rośliny. Należy więc dokładnie zapoznać się z oznaczeniami producenta, a  w razie jakichkolwiek wątpliwości, przeprowadzić próbę czyszczenia w mało widocznym miejscu.

Jak pozbyć się tłustych plam z kostki brukowej?

Tłuste plamy na kostce brukowej to zmora zarówno właścicieli samochodów, jak i osób, aktywnie biorących udział w sezonie grillowym. Pozbycie się ich przysparza z reguły sporo problemów, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z zaschniętymi już zabrudzeniami. W takich sytuacjach z pewnością nie sprawdzą się łagodne środki i detergenty, używane w trakcie domowych porządków. Zdecydowanie lepszą efektywnością cechują się bowiem środki czyszczące, dedykowane tłustym plamom na kostce brukowej. Dobrej jakości odtłuszczacz będzie w stanie poradzić sobie nawet z zaschniętymi zanieczyszczeniami na porowatych powierzchniach. Jest to możliwe dzięki temu, że preparat wnika głęboko w tłustą plamę, a następnie rozpuszcza ją, co ułatwia jej usunięcie. Nic dziwnego, że tego rodzaju środki używane są nie tylko w domach i na posesjach, ale również i w przemyśle, co najlepiej świadczy o ich skuteczności.

Jak skutecznie usunąć resztki farby i zapraw z kostki brukowej?

Gdy kostka brukowa nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, na jej powierzchni mogą pojawić się plamy z resztek farby czy zaprawy. O ile świeże zabrudzenia stosunkowo łatwo zdrapać, zachowując przy tym należytą ostrożność, o tyle zaschnięte plamy będą znacznie trudniejsze w usunięciu. Najskuteczniejszym sposobem na ich pozbycie się będzie piaskowanie. Niektórzy sięgają również po szlifierki, dzięki którym możliwe jest efektywne usunięcie tego rodzaju zabrudzeń. W tym przypadku należy jednak wybrać profesjonalne tarcze czyszczące, dzięki którym nieestetyczne zanieczyszczenia z farb i zapraw znacznie szybciej odejdą do przeszłości.

Trwałą ochronę przed zanieczyszczeniami zapewnią z kolei profesjonalne impregnaty do kostki brukowej, które jednocześnie zniwelują ryzyko uszkodzeń pod wpływem czynników mechanicznych czy warunków atmosferycznych. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje impregnat z efektem mokrej kostki od Rinal, dzięki któremu zyskuje ona nie tylko długotrwałą warstwę ochronną ale również estetyczny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =