Sen to kluczowy element naszego życia, który wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizycznego, ale także na samopoczucie. Dlatego też powinniśmy zatroszczyć się o niego w szczególny sposób. Przede wszystkim warto wiedzieć, że charakteryzuje się on kilkoma etapami, nazywanymi cyklami snu, a zdecydowanie najważniejszym z nich jest sen głęboki, znany również jako sen NREM (Non-Rapid Eye Movement). To jeden z głównych rodzajów snu, zaraz obok fazy REM (Rapid Eye Movement).

Czym dokładnie jest sen głęboki?

Głęboki sen to ta faza wypoczynku, która cechuje się generowaniem powolnych faz mózgowych. Związane są one z odprężeniem fizycznym i psychicznym organizmu. Oznacza to, że w tej fazie nasze ciało jest najbardziej uspokojone – oddech, bicie serca oraz temperatura ciała osiągają najniższy poziom. Nasze mięśnie również są zrelaksowane, przez co podczas snu praktycznie się nie poruszamy. Jest to faza, w której zdecydowanie najtrudniej jest nas wybudzić, a jeżeli już się to uda, przez jakiś czas pozostajemy zdezorientowani.

Etapy snu głębokiego

Warto dodatkowo wiedzieć, że sama faza NREM jest podzielona na kilka podrzędnych faz, które w całości składają się właśnie na sen głęboki. W pierwszym etapie nasze ciało się rozluźnia, stara się wyciszyć, co w końcu prowadzi do całkowitego zaśnięcia. W drugiej fazie zapadamy w bardzo lekki sen, podczas którego łatwo nas wybudzić. Wtedy nierzadko pojawia się charakterystycznie uczucie spadania i niekontrolowane ruchy nóg, rąk czy nawet całego ciała. Faza trzecia z kolei charakteryzuje się już większą głębokością, podczas której serce bije wolniej, a nasza temperatura spada. Jednak dopiero w fazie czwartej osiągamy pełną głębokość. To na tym etapie zachodzą wszelkie procesy regeneracyjne organizmu oraz fizyczne wyzdrowienie.

Funkcje głębokiego snu

Głęboki sen bez wątpienia odgrywa zatem kluczową rolę dla naszego organizmu i zdrowia fizycznego. Podczas tego etapu zachodzi bowiem szereg procesów naprawczych i regeneracyjnych. Dochodzi do odbudowy tkanek, wzrostu mięśni, a także wzmacniania układu odpornościowego. Ponadto procesy pamięciowe i konsolidacji informacji również mają miejsce podczas głębokiego snu, co sugeruje, że sen ten jest niezbędny dla zachowania prawidłowej funkcji poznawczych. Jednak wiele jego aspektów nadal pozostaje dużą zagadką dla naukowców. Niezwykle interesujące jest m.in. pytanie, dlaczego ludzie potrzebują snu głębokiego, a co ważniejsze, co się dzieje, kiedy ten sen jest zakłócony. Choć wszyscy dobrze wiemy, że jego niedostateczna ilość może wpływać na nasze samopoczucie, to jednak wiele mechanizmów nadal jest nam nieznanych i wciąż stanowią przedmiot badań.

Niezmienne pozostaje natomiast to, iż warto troszczyć się o swój zdrowy sen, a pomóc nam w tym mogą nie tylko odpowiednie nawyki i właściwa rutyna, ale także wygodne akcesoria sypialniane, a w tym materac. Dzięki dobremu wyposażeniu mamy większe szanse na doświadczanie głębokiego snu i dbamy o swoje zdrowie fizyczne.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + osiemnaście =