Dzięki lutowaniu możliwe staje się trwałe połączenie elementów metalowych różnego rodzaju, przy pomocy spoiwa, określanego mianem lutu. To właśnie on, po odpowiednim rozgrzaniu, zmienia swój stan ze stałego na płynny, dzięki czemu łączone powierzchnie mogą zostać nim precyzyjnie pokryte, a – po wyschnięciu – również i połączone. Aby jednak całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, konieczne jest odpowiednie ustawienie temperatury. Jaka temperatura lutowania będzie najlepsza? Przeczytaj nasz krótki poradnik, zanim przystąpisz do pracy.
Jakie są rodzaje lutowania?
Współcześnie mówi się o dwóch typach lutowania, które uwarunkowane są temperaturą topnienia spoiwa. To lutowanie miękkie i twarde, różniące się od siebie swoją specyfiką.
Lutowanie miękkie wykorzystywane jest przede wszystkim w elektronice. Takie połączenia są trwałe i wytrzymałe, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z większą, czy też z nieco mniejszą powierzchnią. Co ważne, materiał nagrzewany jest przez lutownicę selektywnie. To właśnie dzięki temu proces lutowniczy odbywa się w bardzo szybkim tempie. Dodatkowym atutem będzie z pewnością fakt, że – poza systemem odsysania oparów – nie są potrzebne żadne środki ochronne. Podstawową cechą takiego lutowania będzie jednak temperatura robocza. Temperatura topnienia lutu jest w tym przypadku bowiem równa lub wyższa 450 stopni Celsjusza. Dla przykładu temperatura lutowania cyną wynosi od 300 do 400 stopni.
Wysoka temperatura towarzyszy z kolei lutowaniu twardemu, które jest alternatywą dla lutowania miękkiego. W przypadku lutowania twardego nie może być mowy o selektywnym wykonywaniu pracy, ale pozwala ono na bardzo trwałe połączenia, cechujące się wysoką odpornością na uderzenia i rozciąganie. Tutaj konieczne staje się już przestrzeganie przepisów, związanych z ochroną przeciwpożarową. W trakcie pracy temperatura wynosi ponad 450 stopni. Takie lutowanie znajduje zastosowanie np. przy instalacjach CO.
Materiały do lutowania kupisz na zlutujto.pl
Jaka temperatura lutowania będzie najlepsza?
W trakcie lutowania spoiwo musi zostać ogrzane do temperatury wyższej, niż topnienie. Jednocześnie musi być ona również niższa, niż temperatura topnienia elementów, które mają być ze sobą połączone. Dzięki takim ustawieniom w procesie lutowania spoiwo zmieni stan skupienia ze stałego na płynny. Tak więc temperatura lutowania to nic innego, jak temperatura topnienia spoiwa.
Warto przy tym wiedzieć, że temperatura topnienia metalu będzie różnić się w zależności od jego rodzaju. Najniższa temperatura topnienia metalu dotyczy cyny, ołów topi się w temperaturze 327 stopni, cynk 419, czyste aluminium 660, zaś mosiądz w temperaturze 900 stopni.
Lutowanie SMD – temperatura
Lutowanie SMD to lutowanie powierzchniowe, w trakcie którego wprowadzenia elementów nie przechodzą na drugą stronę płytki. Wprost przeciwnie, są one umiejscowione po tej samej stronie, co dany element elektroniczny. W przypadku procesu, jakim jest lutowanie SMD temperatura odgrywa niezwykle istotną rolę, zapewniając wysoką jakość połączeń. Temperatura lutowania SMD waha się więc w przedziale od 220 do 245 stopni, co uzależnione jest m.in. od materiału PCB czy użytej pasty lutowniczej.