Bramy automatyczne zyskują na popularności. Nic dziwnego, skoro ich obsługa jest bardzo wygodna. Wystarczy wybrać skuteczny napęd, który będzie dostosowany do bramy. Co ważne, jego montaż wcale nie jest trudnym zadaniem.
Jest praktycznym, estetycznym, wygodnym oraz bezpiecznym rozwiązaniem. Można ją bezproblemowo otworzyć i zamknąć, nie wysiadając z samochodu. Mowa oczywiście o automatycznej bramie dwuskrzydłowej. Modele tego typu są coraz popularniejsze, zwłaszcza, że montaż automatyki do bramy dwuskrzydłowej nie jest skomplikowany. Wystarczy poświęcić trochę czasu na wybór napędu i skupić się na ofercie renomowanego producenta.
Dobry napęd to podstawa
Wybierając napęd do bramy dwuskrzydłowej, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, w szczególności na:
– głębokość osadzenia zawiasu (ważne, biorąc pod uwagę szerokość słupków, na których osadzona będzie brama);
– liczba wykonywanych cykli dziennie (im więcej może ich wykonać siłownik, tym dłuższa żywotność urządzenia);
– materiał, z jakiego wykonano przekładnię (metalowa jest wytrzymalsza i odporniejsza na zużycie);
– masa bramy.
Przykładem jest automat bramowy ETM-FOLD marki Elektrobim, przeznaczony do bram skrzydłowych, które osadzone są na szerokich słupkach, w jakich głębokość osadzenia zawiasu wynosić może nawet do 32 centymetrów. Ten model napędu idealnie nadaje się do bram ze skrzydłami o szerokości maksymalnej wynoszącej 3 metry oraz maksymalnej wadze 300 kg. Urządzenie wykonane zostało z materiałów o bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu jest długowieczne i bezawaryjne. Zachowuje trwałość przez wiele lat oraz sprawdza się nawet w surowych warunkach atmosferycznych. Obudowa, wykonana z wytrzymałego tworzywa, jest schludna, natomiast w jej wnętrzu znajdują się solidne silniki o mocy 80 W, a także bardzo dobre metalowe przekładnie. Zestaw ten napędza skrzydła bramy za pomocą stalowych, łamanych ramion.
Ważną cechą automatyki bramowej jest możliwość awaryjnego otwierania. Otworzenie i zamknięcie bramy nie może przecież sprawiać problemów nawet w przypadku braku zasilania. Dlatego warto rozważyć dodanie do napędu akumulatorów awaryjnego zasilania. Ich zadaniem jest zapewnienie tego, aby napęd do bramy dwuskrzydłowej działał niezależnie od zasilania z sieci, pozwalając na wielokrotne otwieranie i zamykanie bramy. Wracając do modelu ETM-FOLD, jego silniki wyposażone zostały w funkcję wysprzęglania przekładni, która umożliwia otwarcie bramy bez potrzeby odłączania siłownika. Rozwiązanie takie jest wyjątkowo funkcjonale i bardzo przydatne nie tylko w przypadku braku prądu, ale również podczas instalacji napędu.
Montaż napędu można przeprowadzić samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcją obsługi, lub skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. Ta druga opcja jest korzystna zwłaszcza dla osób początkujących.
Jakość i technologie
Wybierając automatykę bramową, zdecydowanie warto stawiać na wyroby renomowanych, doświadczonych, sprawdzonych producentów, którzy stosują nowoczesne technologie oraz skupiają się na jakości, takich jak Elektrobim. Takie napędy do bram będą działały długo i bezawaryjnie. Można je konfigurować zgodnie z własnymi potrzebami, a także wyposażać w przydatne elementy, takie jak fotokomórki. Co ważne, firma Eletrobim posiada sieć dystrybutorów i monterów, działającą na terenie całej Polski.