Prace na wysokościach są bardzo wymagające i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Z tego powodu są one dokładnie uregulowane za pomocą rygorystycznych przepisów. Dotyczą one m.in. przeszkolenia pracowników, a także badań, jakim musza być oni regularnie poddawani. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wyglądają badania wysokościowe powyżej 3 metrów.
Kto może wykonywać usługi alpinistyczne?
Zgodnie z przepisami, prace na wysokościach to takie działania, które wykonywane są na powierzchni, która znajduje się przynajmniej metr nad poziomem podłogi. Jako że mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, wykonujący je pracownicy muszą nie tylko posiadać odpowiednie uprawnienia i przeszkolenie, ale także odznaczać się odpowiednim zdrowiem i predyspozycjami psychicznymi. Z tego powodu poddawani są szczegółowym badaniom lekarskim, które potwierdzają możliwości wykonywania tego zawodu.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996 roku definiuje, jakie badanie muszą przejść osoby, które wykonują prace wysokościowe powyżej 3 metrów. Są to badania wstępne, w skład których wchodzą: badania ogólne – neurologiczne, okulistyczne oraz otolaryngologiczne z oceną błędników. Jeśli nie ma przeciwskazań, umożliwiają one przyjęcie osoby do pracy na wysokościach. Oprócz tego pracownik musi przechodzić badania okresowe: ogólne – neurologiczne, okulistyczne i otolaryngologiczne z częstotliwością raz na dwa lub trzy lata. Wyjątkiem są osoby po pięćdziesiątym roku życia, które mogą być skierowane na obowiązkowe badania dodatkowe coroczne zależne od wyników pozostałych badań.
Stan zdrowia a prace na wysokościach
Kluczową kwestią wpływającą na możliwość wykonywania prac na wysokościach jest stan zdrowia. Istnieje szereg schorzeń, które dyskwalifikują osobę ubiegającą się o zatrudnienie w usługach alpinistycznych. Mowa tutaj przede wszystkim o chorobach układu krążenia oraz układu równowagi. Przeciwskazaniem mogą być również problemy z układem oddechowym , a także narządem ruchu.
Oprócz tego bardzo ważny jest również stan psychiczny oraz stabilność emocjonalna. Osoba wykonująca pracę tego typu nie może cierpieć na lęk wysokości ani mieć problemów z koncentracją. Ważną cechą jest u niej umiejętność radzenie sobie ze stresem. Pod żadnym pozorem nie powinna zażywać leków wpływających na zaburzenia percepcji. Wykluczone są także wszelkiego rodzaju używki. Wszystko to sprawia, że proces zatrudniania pracownika, który ma świadczyć usługi alpinistyczne jest skomplikowany i wymaga analizy różnorodnych czynników. Dzięki temu można jednak wybrać odpowiednią osobę, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla siebie ani też dla innych.
Podsumowując, prace wysokościowe powyżej 3 metrów wymagają wykonywania regularnych badań okresowych, w skład których wchodzą badania neurologiczne, okulistyczne oraz otolaryngologiczne z oceną funkcjonowania błędników. Ich pozytywny wynik oraz brak innych czynników ryzyka umożliwiają wykonywanie usług alpinistycznych.
Zapraszamy po więcej informacji: usługi alpinistyczne Wrocław.